SANAT, FELSEFE VE BİLİM YAZILARI

 

Hocaların hocası Kâzım hocamızın oynattığı dolma kalemden fışkıran mürekkeplerin yarattığı yazı dünyaları. Sekseninci yaşını çoktan aşmış olmasına rağmen hâlâ cıncık gibi yazı yazabilen Kâzım hocamıza, kimilerinin hâlâ öcüden korkar gibi korktuğu konuları irdeleyerek açıklığa kavuşturduğu için çok teşekkür ederiz!

 

 


KÖY ENSTİTÜLERİ

Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunu, dönemin canlı tanığı Köşektaşlı kalemşör Musa Kâzım Yalım'ın yazıya yansıtmış olduğu ve tamamı 5 bölümden oluşan "Körinanç'a Karşı Köy Enstitüleri ve Türk Köylüsü" adlı yazı dizisini okumak için aşağıdaki bağlantı adresine bir kez tıklamanız yeterli olacaktır.

ÖĞRETMENLER

İnsan aklının iyiye ermesi bilgiyle; insanın çevresinde gelişen olayların kaynaklarını özdevinir bir akıl dürtüsüyle sorgulaması ise ancak ve ancak billinçle olasıdır!

Köşektaşlı kalemşör Musa Kâzım Yalım'ın oynattığı kalemden fışkıran mürekkeplerin yarattığı yazı

NİŞANI MESNE-İ TACDAR

Körinanç, en basit anlamıyla, “akıl ve bilim düşmanlığıdır.” Özellikle dinsel anlamda aşırı (tutkusal) bağlılıktır. Başka görüş ve düşünceye, özellikle de deneysel bilime gelişip, serpilme ve güçlenme hakkı tanımaz. Kendi inancı dışındaki hemen her şeyi yok etmeye çalışır.

FELSEFE YAZILARI

Sosyalizm Nedir, Komünizm Nedir? Sosyalizm, en genel tanımıyla, toplum çıkarlarını birey çıkarlarından üstün tutan bir öğretidir. Sosyalizm, kapitalist bir toplumda adil olmayan gelir dağılımına karşı toplumsal mülkiyeti, böylece de üretim ve gelir dağılımında eşitliği savunur.